Pojemnik IBC – transport szczególny substancji płynnych
Transport substancji płynnych i półpłynnych różnego rodzaju wymaga wyjątkowych rozwiązań. Towar musi być odpowiednio zabezpieczony między innymi przed możliwością wydostania się na zewnątrz, bo często to produkty, które mogą zagrażać zdrowiu człowieka, a także przyrodzie. Poza tym pojemniki muszą być wygodne i funkcjonalne.
Dla wyjątkowego bezpieczeństwa
Substancje płynne w transporcie to często półprodukty, które wykorzystywane są do produkcji różnego rodzaju produktów chemicznych, farmaceutycznych czy spożywczych. Jako niewielkie komponenty różnego rodzaju produktów są zupełnie bezpieczne, natomiast skoncentrowane w dużej ilości mogą stanowić realne zagrożenie. Kwasy, zasady, oleje i inne substancje chemiczne muszą więc być przechowywane w specjalnych, stworzonych do tego celu, pojemnikach. IBC czyli Intermediate Bulk Container to standaryzowany przenośny, plastikowy zbiornik, który umieszczony jest w metalowym koszu na palecie i służy do magazynowania płynów. Tego rodzaju pojemniki plastikowe 1000l są wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem w transporcie różnego rodzaju substancji.
Cechy charakterystyczne pojemnika IBC
Każdy tego typu pojemnik plastikowy 1000l składa się z podstawowych elementów, które są u wszystkich producentów takie same, a mogą jedynie różnić się jakością. Jest to wkład, który wykonany jest z polietylenu o wysokiej gęstości, który odporny jest na działanie substancji chemicznych. Pojemność 1000l jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ znacznie przekłada się to na obniżenie kosztów transportu – nie trzeba stosować kilku pojemników. Wkład umieszczany jest w specjalnym metalowym koszu, a wszystko znajduje się na metalowej, plastikowej lub drewnianej palecie o standardowych wymiarach. Każdy z nich posiada również zawór i dekiel.
Pojemniki plastikowe 1000l – standaryzacja dla logistyki
Producenci musieli dostosować swoje produkty pod wymogi logistyczne. Z tego względu pojemnik plastikowy 1000l wytwarzany jest z zachowaniem ogólnoeuropejskich norm. Dotyczy to przede wszystkim wymiarów palety, na których umieszczany jest wkład z metalową klatką. Wymiary muszą być zgodne z ogólnie przyjętymi normami, bo tylko dzięki temu pojemniki IBC mogą być obsługiwane przez uniwersalne wózki widłowe podczas przeładunków.