Alkomat czy alkotester? Jaka jest różnica między alkomatem a alkotestem.
Nie każdy wie, jaka jest prawdziwa różnica między alkomatami i alkotesterami. Jeśli operuje się tymi pojęciami jako ściśle określonymi terminami, a nie jako synonimami, co w zasadzie jest dozwolone, powinno się wyciągnąć oczywiście logiczne wnioski. Różnica w zasadzie widoczna jest dopiero przy porównaniu ich głównego elementu, czyli czujnika pomiarowego.
Ogólna charakterystyka alkomatów
Alkomatem nazywa się wytrzymałe urządzenie, nadające się do kontroli masowych z dużą dokładnością dopasowania wyników pomiaru do rzeczywistego. Urządzenia te są również określane jako profesjonalne.
Alkomat ma czujnik pomiarowy bardziej wrażliwy niż stosowany w alkotesterach. Środowisko zewnętrzne, a nawet nadmiar zanieczyszczeń i chemikaliów w wydychanych parach podczas badania osoby, może negatywnie wpłynąć na dokładność jej pomiarów.
Alkomat wymaga kalibracji, czyli ustawienia co dwa do trzech miesięcy.
Charakterystyka alkotestera
Alkotester to urządzenie, które pozwala zmierzyć ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale jednocześnie jest dostępne dla każdego. Tanie i dające wyniki przybliżone.
Alkotestery zwykle nie są poddawane dużym obciążeniom, a dokładność pomiaru jest wystarczająca, jeśli są używane dla 1 – 4 pomiarów z rzędu. Stąd utarła się ich nazwa, jako alkomaty osobiste.
Alkomaty o dużej wydajności
Istnieją również specjalne alkomaty do testowania przepływu znacznego strumienia ludzi, czyli do częstych pomiarów bez dużych odstępów czasu między nimi. Ze względu na specyfikę pomiaru utarła się popularna nazwa – świeczka.
Urządzenia profesjonalne
Alkomaty elektrochemiczne są wymienione wraz z przymiotnikiem – profesjonalny. Wykorzystują do precyzyjnych pomiarów czujnik elektrochemiczny, ponieważ na jego odczyty mają mniejszy wpływ czynniki zewnętrzne.
Rodzaje przetworników
Alkomaty z atestem oprócz półprzewodników i elektrochemicznych sensorów korzystają z przetworników fotometrycznych i podczerwonych. Ich dokładność nie zmniejsza się z czasem i utrzymuje się na stałym poziomie mimo długiego czasu użytkowania.
Zasada działania alkomatów zależy głównie od rodzaju czujnika i sposobu wydmuchiwania. Stąd też plusy i minusy stosowania konkretnego modelu.
W czujniku elektrochemicznym zachodzi reakcja cząsteczek alkoholu etylowego i odczynnika. Na inne chemikalia odczynnik nie odpowiada.
Natomiast czujnik półprzewodnikowy powinien być używany w temperaturze pokojowej, ponieważ jest mniej selektywny wobec alkoholu niż elektrochemiczny.